وﺏگاه یک متعلم

یادداشت هایی پیرامون جامعه شناسی و فناوری اطلاعات

یادداشت هایی پیرامون جامعه شناسی و فناوری اطلاعات


معرفی شبکه های بی سیم قسمت سوم

جمعه, ۱۵ دی ۱۳۹۱، ۰۳:۱۰ ق.ظ

چهار مشکل امنیتی مهم شبکه های بی سیم


1- دسترسی آسان

LANهای بی سیم به آسانی پیدا می شوند. برای فعال کردن کلاینت ها در هنگام یافتن آنها، شبکه ها باید فریم های Beacon با پارامتر های شبکه را ارسال کنند. البته، اطلاعات مورد نیاز برای پیوستن به یک شبکه، اطلاعاتی است که برای اقدام به یک حمله روی شبکه نیاز است. فریم های Beacon توسط هیچ فانکشن اختصاصی پردازش نمی شوند و این به این معنی است که شبکه 802,11 شما و پارامترهایش برای هر شخصی با یک کارت 802,11 قابل استفاده است. نفوذگران با آنتن های قوی می توانند شبکه ها را در مسیرها یا ساختمان های نزدیک بیابند و ممکن است اقدام به انجام حملاتی کنند حتی بدون اینکه به امکانات شما دسترسی فیزیکی داشته باشند.

2- نقاط دسترسی نامطلوب

دسترسی آسان به شبکه های LAN بی سیم امری منفک از راه اندازی آسان آن نیست. این دو خصوصیت در هنگام ترکیب شدن با یکدیگر می توانند برای مدیران شبکه و مسوولان امنیتی ایجاد دردسر کنند. هر کاربر می تواند به فروشگاه کامپیوتر نزدیک خود برود، یک نقطه دسترسی! بخرد و بدون کسب اجازه ای خاص به کل شبکه متصل شود. بسیاری از نقاط دسترسی با اختیارات مدیران میانی عرضه می شوند و لذا دپارتمان ها ممکن است بتوانند LAN بی سیمشان را بدون صدور اجازه از یک سازمان IT مرکزی در معرض عموم قرار دهند. این دسترسی به اصطلاح «نامطلوب» بکارگرفته شده توسط کاربران ، خطرات امنیتی بزرگی را مطرح می کند. کاربران در زمینه امنیتی خبره نیستند و ممکن است از خطرات ایجاد شده توسط LAN های بی سیم آگاه نباشند. ثبت بسیاری از ورودها به شبکه نشان از آن دارد که ویژگی های امنیتی فعال نیستند و بخش بزرگی از آنها تغییراتی نسبت به پیکربندی پیش فرض نداشته اند و با همان پیکربندی راه اندازی شده اند.

3- استفاده غیرمجاز از سرویس

چندین شرکت مرتبط با شبکه های بی سیم نتایجی منتشر کرده اند که نشان می دهد اکثر نقاط دسترسی با تنها تغییرات مختصری نسبت به پیکربندی اولیه برای سرویس ارائه می گردند. تقریباً تمام نقاط دسترسی که با پیکربندی پیش فرض مشغول به ارائه سرویس هستند، WEP (Wired Equivalent Privacy) را فعال نکرده اند یا یک کلید پیش فرض دارند که توسط تمام تولیدکنند گان محصولات استفاده می شوند. بدون WEP دسترسی به شبکه به راحتی میسر است. دو مشکل به دلیل این دسترسی باز می تواند بروز کند: کاربران غیرمجاز لزوماً از مفاد ارائه سرویس تبعیت نمی کنند، و نیز ممکن است تنها توسط یک اسپم ساز اتصال شما به ISPتان لغو شود.


4- محدودیت های سرویس و کارایی

LANهای بی سیم ظرفیت های ارسال محدودی دارند. شبکه های 802,11b سرعت انتقالی برابر با 11 Mbps و شبکه های برپایه تکنولوژی جدید 802,11a نرخ انتقال اطلاعاتی تا 54 Mbps دارند. البته ماحصل مؤثر واقعی، به دلیل بالاسری لایه MAC، تقریباً تا نیمی از ظرفیت اسمی می رسد. نقاط دسترسی کنونی این ظرفیت محدود را بین تمام کاربران مربوط به یک نقطه دسترسی قسمت می کنند. تصور اینکه چگونه برنامه های محلی احتمالاً چنین ظرفیت محدودی را اشغال می کنند یا چگونه یک نفوذگر ممکن است یک حمله انکار سرویس (DoS) روی این منابع محدود طرح ریزی کند، سخت نیست.

ظرفیت رادیویی می تواند به چندین روش اشغال شود. ممکن است توسط ترافیکی که از سمت شبکه باسیم با نرخی بزرگتر از توانایی کانال رادیویی می آید، مواجه شود. اگر یک حمله کننده یک ping flood را از یک بخش اترنت سریع بفرستد، می تواند به راحتی ظرفیت یک نقطه دسترسی را اشغال کند. با استفاده از آدرس های broadcast امکان اشغال چندین نقطه دسترسی متصل به هم وجود دارد. حمله کننده همچنین می تواند ترافیک را به شبکه رادیویی بدون اتصال به یک نقطه دسترسی بی سیم تزریق کند. 802,11 طوری طراحی شده است که به چندین شبکه اجازه به اشتراک گذاری یک فضا و کانال رادیویی را می دهد. حمله کنندگانی که می خواهند شبکه بی سیم را از کار بیاندازند، می توانند ترافیک خود را روی یک کانال رادیویی ارسال کنند و شبکه مقصد ترافیک جدید را با استفاده از مکانیسم CSMA/CA تا آنجا که می تواند می پذیرد. مهاجمان بداندیش که فریم های ناسالم می فرستند نیز ظرفیت محدود را پر می کنند. همچنین ممکن است مهاجمان تکنیک های تولید پارازیت رادیویی را انتخاب کنند و اقدام به ارسال اطلاعات با نویز بالا به شبکه های بی سیم مقصد کنند.

بارهای بزرگ ترافیک الزاماً با نیات بدخواهانه تولید نمی شوند. انتقال فایل های بزرگ یا سیستم client/server ترکیبی ممکن است مقادیر بالایی از دیتا روی شبکه ارسال کنند. اگر تعداد کافی کاربر شروع به گرفتن اندازه های بزرگی از دیتا از طریق یک نقطه دسترسی کنند، شبکه شبیه سازی دسترسی dial-up را آغاز می کند.


پنج اشتباه متداول درباره امنیت شبکه های بی سیم


۱- دیواره آتش : تأمین امنیت کامل در برابر ورود غیرمجاز به شبکه

اغلب سازمان ها، شبکه های بی سیم را به عنوان بخش مکملی برای شبکه سیمی خود راه اندازی می کنند. اتصال بی سیم، یک رسانه فیزیکی است و برای تأمین امنیت آن نمی توان تنها به وجود یک دیوار آتش تکیه کرد. کاملاً واضح است که نقاط دسترسی غیرمجاز، به واسطه ایجاد راه های ورود مخفی به شبکه و مشکل بودن تعیین موقعیت فیزیکی آن ها، نوعی تهدید علیه شبکه به شمار می روند. علاوه براین نقاط دسترسی، باید نگران لپ تاپ های بی سیم متصل به شبکه سیمی خود نیز باشید. یافتن لپ تاپ های متصل به شبکه سیمی که یک کارت شبکه بی سیم فعال دارند، اقدامی متداول برای ورود به شبکه محسوب می شود. در اغلب موارد این لپ تاپ ها توسط SSID شبکه هایی را که قبلاً مورد دسترسی قرار داده اند، جست وجو می کنند و در صورت یافتن آن ها صرف نظر از این که اتصال به شبکه قانونی یا مضر باشد یا شبکه بی سیم در همسایگی شبکه فعلی قرار داشته باشد، به طور خودکار به آن وصل می شوند. به محض این که لپ تاپ به یک شبکه مضر متصل شود، مهاجمان آن را مورد حمله قرار داده و پس از اسکن و یافتن نقاط ضعف ممکن است کنترل آن را به دست گرفته و به عنوان میزبانی برای اجرای حمله ها به کار گیرند. در این شرایط علاوه بر افشای اطلاعات مهم لپ تاپ، مهاجم می تواند از آن به عنوان نقطه شروعی برای حمله به شبکه سیمی استفاده کند. مهاجم درصورت انجام چنین اقداماتی، به طور کامل از دیواره آتش شبکه عبور می کند.

ما امنیت شبکه های معتبر و غیرمعتبر را ارزیابی کرده ایم و به این نتیجه رسیدیم که اغلب سازمان ها دیواره آتش شبکه را به گونه ای تنظیم می کنند که از آن ها در برابر حمله های مبتنی بر اینترنت محافظت می کند، اما امنیت شبکه در مقابل خروج از شبکه (Extrusion) و خروج غیرمجاز اطلاعات (leakage) تأمین نمی شود. اصولاً زمانی که درباره خروج غیرمجاز اطلاعات صحبت می کنیم، منظورمان خروج اطلاعات از شبکه است.

بسیاری از سازمان ها تنظیمات دیواره آتش را برای کنترل ترافیک اطلاعات خروجی به درستی انجام نمی دهند. در نتیجه این سهل انگاری معمولاً اطلاعات محرمانه سازمان به خارج منتقل می شود. به عنوان مثال، یکی از متداول ترین مواردی که هنگام انجام آزمون های امنیتی با آن مواجه شدیم، خروج اطلاعات شبکه سیمی از طریق نقاط دسترسی بی سیم بود. در این آزمون ها با استفاده از یک نرم افزار ردیاب (Sniffer) بی سیم توانستیم حجم زیادی از ترافیک اطلاعات خروجی ناخواسته را شناسایی کنیم. این اطلاعات شامل داده های مربوط به IGRP، STP، سایر سرویس های شبکه و حتی در مواردی اطلاعات مربوط به NetBIOS بودند.

چنین نقطه ضعفی شبکه را به یک اسباب سرگرمی برای مهاجم تبدیل می کند. در حقیقت، نفوذ به چنین شبکه ای حتی نیازمند یک اسکن فعال یا حمله واقعی نیست. به واسطه ردیابی جریان اطلاعاتی یک شبکه بی سیم علاوه بر شناسایی توپولوژی بخش سیمی آن می توان اطلاعات مربوط به تجهیزات حیاتی شبکه و حتی گاهی اطلاعات مربوط به حساب های کاربری را به دست آورد.


۲- دیواره آتش : تأمین امنیت کامل در برابر ورود غیرمجاز به شبکه

 این تصور اشتباه، بسیار گیج کننده است. چگونه می توان بدون اسکن شبکه از نبود تجهیزات بی سیم در آن مطمئن شد؟! در محل هایی که شبکه های LAN بی سیم راه اندازی نشده اند، علاوه بر نقاط دسترسی غیرمجاز، می توان از شبکه های Ad Hoc، دسترسی تصادفی لپ تاپ ها و ایجاد پل های ارتباطی با شبکه، به عنوان تهدیدات بالقوه برای امنیت شبکه نام برد. دسترسی تصادفی لپ تاپ های بی سیم یک خطر امنیتی برای صاحبان این لپ تاپ ها محسوب می شود. اگر شرکت مجاور شما از یک نقطه دسترسی بی سیم یا یک شبکه Ad Hoc استفاده می کند، احتمال اتصال تصادفی لپ تاپ های بی سیم عضو شبکه شما به این شبکه های بی سیم زیاد است. این اتصال نوعی خروج از شبکه است. مهاجمان نحوه بهره برداری از این شرایط را به خوبی می دانند و در نتیجه می توانند از یک نقطه دسترسی نرم افزاری یا Soft AP (نرم افزاری که از روی یک لپ تاپ اجرا می شود) برای ارسال شناسه های SSID موجود روی لپ تاپ به یک کامپیوتر خارج از شبکه و حتی ارسال آدرس IP لپ تاپ برای کامپیوتر خارجی استفاده کنند. چنان که گفته شد، این نقطه ضعف امکان کنترل لپ تاپ و حمله به شبکه سیمی را برای مهاجمان فراهم می کند. به علاوه، مهاجمان می توانند از طریق لپ تاپ، حمله های MITM (سرواژه Man In The Middle) یا سرقت هویت را به اجرا درآورند.

 

۳- اسکن دستی : شناسایی تمام نقاط دسترسی غیرمجاز

در این مورد، تلاش مدیران شبکه برای اتخاذ یک رویکرد پیش گیرانه به منظور شناسایی نقاط دسترسی غیرمجاز در شبکه قابل تقدیر است. اما متأسفانه ابزارهایی که در اختیار این افراد قرار دارد، کارایی لازم را برای شناسایی نقاط دسترسی غیرمجاز ندارد. به عنوان مثال، بسیاری از مدیران شبکه از ابزارهای مدیریتی اسکن نقاط ضعف شبکه های سیمی به منظور شناسایی نقاط دسترسی غیرمجاز متصل به شبکه استفاده می کنند. تجربه کاری نگارنده با ابزارهای اسکن نقاط ضعف از هر دو نوع اپن سورس و تجاری، بیانگر این است که اغلب مدیران شبکه با تعداد انگشت شماری نقطه دسترسی مواجه می شوند که توسط سیستم عامل شناسایی شده است و هنگامی که شبکه را اسکن می کنند، این تجهیزات در قالب یک سیستم مبتنی بر لینوکس همراه یک وب سرور شناسایی می شوند. هنگام اسکن شبکه های Class C و بزرگ تر، دستگاه های غیرمجاز بین سایر تجهیزات شبکه پنهان شده و نتایج حاصل از اسکن شبکه برای شناسایی نقاط دسترسی غیرمجاز حقیقی نیست.

کارکرد ابزارهای اسکن بی سیم مانند NetStumbler و Kismet بسیار خوب است، اما زمانی که نوبت به شناسایی نقاط دسترسی غیرمجاز می رسد، این ابزارها از کارایی لازم برخوردار نیستند. به عنوان نمونه این ابزارها نمی توانند مشخص کنند که نقاط دسترسی شناسایی شده واقعاً به شبکه شما متصل هستند یا خیر. علاوه براین، در تعیین موقعیت تقریبی دستگاه بی سیم مشکوک نیز دچار مشکل می شوند. اگر شرکت شما در یک ساختمان چندطبقه یا یک برج قراردارد، باید امواج دریافتی آنتن های بزرگ و دستگاه های منتشرکننده سیگنال را نیز به این مشکلات بیافزایید. در چنین شرایطی یک مدیر شبکه با مهارت متوسط در ردگیری و شناسایی تجهیزات بی سیم شبکه با مشکلات بزرگی روبه رو خواهد شد.


۴) به روزرسانی تمام نقاط دسترسی به منظور حذف پروتکل WEP: تأمین امنیت کامل شبکه

پروتکل WEP سالیان دراز مورد حمله مهاجمان قرار گرفته است. علاوه بر این، براساس اعلان PCI پروتکل WEP باید تا ماه ژوئن سال ۲۰۱۰ به طور کامل کنار گذاشته شود. بعضی از شرکت ها نیز به سراغ روش های توانمندتر کدگذاری و اعتبارسنجی رفته اند.

برای جایگزینی این پروتکل، چندگزینه مختلف وجود دارد. متأسفانه بعضی از این گزینه ها نیز دارای نقاط ضعف هستند. به عنوان مثال، نسخه PSK (سرنامPre Shared Key) از پروتکل WPA به دلیل نیاز به انتشار اطلاعات موردنیاز برای ساخت و تأیید کلید رمزگشایی اطلاعات، در مقابل نوعی حمله Offline که روی واژه نامه آن انجام می شود، آسیب پذیر است. برای اجرای این حمله ها چندین ابزار مختلف شامل coWPAtty و aircrack ng وجود دارد. اغلب حمله ها شامل گردآوری تعداد زیادی از بسته های اطلاعاتی و استفاده از ابزار درمقابل سیستم دریافت بسته های اطلاعاتی است. بسته نرم افزاری Backtrack ۳ تمام ابزارهای لازم را برای اجرای این نوع حمله ها فراهم می کند. در نوامبر سال ۲۰۰۸ به منظور اثبات این ضعف، پروتکل TKIP هک شد.

در این حمله صرف نظر از به کارگیری سیستم اعتبار سنجی PSK یا ۸۰۲.۱x مهاجمان توانستند به تمام نسخه های پروتکل TKIP شامل WPA و WPA۲ نفوذ کنند. با وجود این،کلیدهای TKIP شناسایی نشدند و در نتیجه محتوای تمام قاب های کدشده افشا نشد. یک حمله می تواند در هر دقیقه یک بایت از داده های یک بسته اطلاعاتی رمزنگاری شده را افشا کرده و به ازای هر بسته کدگشایی شده تا پانزده قاب رمزنگاری شده را به سیستم تحمیل می کند. چنین سیستمی، یک گزینه مناسب برای آلودگی ARP محسوب می شود. درک این نکته ضروری است که آن دسته از شبکه های WPA و WPA۲ که الگوریتم های کدگذاری AES CCMP پیچیده تر را مورد استفاده قرار می دهند، در برابر حمله ها مقاوم تر هستند و استفاده از چنین الگوریتم هایی به عنوان بهترین رویکرد تدافعی پیشنهاد می شود. اگر هیچ گزینه دیگری به غیر از راه اندازی یک سیستم WPA PSK پیش رو ندارید، از یک کلمه عبور بسیار مطمئن که حداقل هشت کاراکتر دارد، استفاده کنید. کلمه عبور پیچیده ای که از شش کاراکتر تشکیل شده باشد، به طور متوسط ظرف سیزده روز کشف می شود.


۵) استفاده از نرم افزار کلاینت VPN : محافظت از کارمندان سیار

با وجود این که استفاده از برنامه کلاینت VPN همراه یک دیواره آتش نخستین گام برای حفاظت از کارمندان سیار به شمار می رود، تعداد بسیاری از نقاط ضعف چنین ارتباطی بدون محافظت باقی می ماند. کاربرانی که در حال مسافرت هستند، به ناچار در هتل ها، کافی شاپ ها و فرودگاه ها از شبکه های وای فای استفاده می کنند.

ابزارهایی مانند Hotspotter که در بسته نرم افزاری BackTrack در اختیار همگان قرار می گیرند، برای مهاجم امکان ایجاد یک ناحیه خطرناک را فراهم می کنند که اغلب توسط شبکه به عنوان یک ناحیه خطرناک مجاز شناخته می شود. این فرآیند شامل ایجاد یک نقطه دسترسی جعلی با استفاده از یک شناسه SSID متداول و همچنین صفحات وب شبیه به یک ناحیه خطرناک واقعی است. سپس مهاجم منتظر اتصال کاربران بی اطلاع، به نقطه دسترسی جعلی شده و با استفاده از پروتکل DHCP برای آن ها یک آدرس IP و یک صفحه وب ایجاد می کند. به این ترتیب، کاربر فریب خورده و به منظور ورود به ناحیه خطرناک اعتبارنامه خود را در اختیار مهاجم قرار می دهد. در بعضی موارد مهاجم حتی دسترسی کاربران به اینترنت را امکان پذیر کرده و به این ترتیب برای اجرای حمله های MITM و سرقت سایر اطلاعات مهم کاربران مانند شناسه و کلمه عبور و شماره حساب بانکی آن ها اقدام می کند.

 حفاظت از کارمندان سیار به ویژه در برابر این نوع حمله ها، اقدامی چالش برانگیز بوده و علاوه بر استفاده از نرم افزار کلاینت VPN و دیواره آتش نیازمند تمهیدات امنیتی دیگری است. البته، هیچ یک از این اقدامات به طور کامل از کاربر محافظت نمی کند، اما خطرات امنیتی را کاهش می دهند. مدیران شبکه های مبتنی بر ویندوز با استفاده از گزینه Access point (infrastructure) networks only می توانند از اتصال کاربران به شبکه های Ad Hoc جلوگیری می کنند.

بسیاری از ابزارهای مهاجمان که برای شبیه سازی عملکرد نقاط دسترسی به کار گرفته می شوند، در حقیقت، شبکه های Ad Hock را شبیه سازی می کنند. غیرفعال کردن گزینه مذکور در سیستم عامل ویندوز می تواند از کاربران در برابر چنین حمله هایی محافظت کند. به علاوه، غیرفعال کردن گزینه ( Any Available Network (Access Point Preferred نیز از بروز چنین حملاتی جلوگیری می کند. سرانجام، با غیرفعال کردن گزینه Automatically Connect to Non Preferred networks نیز می توان از اتصال تصادفی کاربران به شبکه های Ad Hock جلوگیری کرد.

 

 

افق آینده؛  زندگی دیجیتالی بی‌سیم


استاندارد 802,11
ad توسط گروهی از دو مؤسسه Wi-Fi Alliance و WiGig Alliance در حال تدوین و توسعه است و همان هدف استاندارد 802,11ac را دنبال می‌کند: سرعت چند گیگابیتی و مشخصاً هفت‌گیگابیتی. تفاوت اصلی این استاندارد با 802,11ac در فرکانس کاری انتخاب شده‌است. توسعه‌دهند‌گان 802,11ad فرکانس شصت‌گیگاهرتز را انتخاب کرده‌اند؛ در حالی که تا پیش از این فرکانس‌های 4/2 و 5 گیگاهرتز و برای 802,11ac فرکانس شش گیگاهرتز مورد استفاده قرار گرفته است. با وجود این که انتخاب فرکانس شصت گیگاهرتز یک محدوده کوچک‌تر ارتباطی را ایجاد می‌کند، اما این مزیت را به همراه خواهد داشت که دستگاه‌های بسیار کمی در این محدوده کار می‌کنند و در نتیجه ترافیک شبکه به یقین بسیار کم خواهد بود.


این فرکانس و باندهای ارتباطی روی آن، بیشتر برای تبادل اطلاعات با کیفیت و سرعت بالا مانند مالتی‌مدیا و ویدیو در فاصله‌های کم مناسب هستند؛ موضوعی که زیاد دور از انتظار نیست و نشان از اهداف توسعه‌دهندگان دارد. آن‌ها می‌خواهند یک استاندارد شبکه‌های بی‌سیم مخصوص شبکه‌های ویدیویی با حجم بالای محتوای جریانی (
Stream) اطلاعات تعریف و عرضه کنند. در صفحه ابتدایی سایت WiGig به صراحت عنوان شده که: «می‌خواهیم با فرکانس شصت گیگاهرتز شما را به دنیای دیجیتال بی‌سیم دعوت کنیم تا بتوانید ویدیوهای Full HD را تماشا کنید.» تاکنون اطلاعات فنی بسیار کمی درباره این استاندارد منتشر شده و نمی‌توان سناریوها و پیش‌بینی‌های قطعی درباره آن انجام داد، اما یک موضوع بسیار مشخص است و آن سازگاری بیشتر این استاندارد با استانداردهای قبلی 802,11a/b/g/n. چون این استاندارد مانند 802,11ac نمی‌خواهد باندهای ارتباطی، مدولاسیون، فرکانس کاری و بسیاری از مشخصات موجود دیگر را تغییر دهد و به دنبال تلفیقی از استانداردهای قبلی و فرکانس شصت گیگاهرتز برای ایجاد شبکه‌های مبتنی بر اطلاعات و ویدیو است.

 

منابع

1: مقاله چیزهایی که باید درباره ارتباط وایرلس بدانیم – narenji.ir

2: بخشی از ترجمه مقاله ی شبکه های بی سیم در دنیای در حال توسعه – ویکیپدیای فارسی

3: مقاله ی شبکه های بی سیم - وبگاه newnetwork.ir

4: سلسله مقالات امنیت در شبکه‌های بی‌سیم - وبگاه ircert.com

5: مقاله ی پنج اشتباه متداول درباره امنیت شبکه های بی سیم – نویسنده: مایکل تی راگو، ترجمه : محمد ناصح

6: وبلاگ erfanifar.blogsky.com به نقل از اطلس نت

 7: مقاله مفهوم وایمکس چیست ؟ WIMAX - webpardazan.com به نقل از karaj.biz

8: مقاله نگاهی به استانداردهای آینده شبکه‌های بی‌سیم - میثاق محمدی‌زادهقسمت دوم

نظرات  (۱)

۱۷ فروردين ۹۲ ، ۲۰:۰۰ رضا جعفرزاده
سلام
واقعا عالی بود
دستتون درد نکنه

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">